Sako AVS-10KVA Industrial Tower Automatic Regulator
-9%
Price Range in Bangladesh
from
৳25,000
to
৳29,000
across 2 sellers
The lowest price of Sako AVS-10KVA in Bangladesh is ৳25,000 only. Buy Sako AVS-10KVA at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳29,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
📋 Sako AVS-10KVA Full Specification
| Item | Voltage Stabilizer |
|---|---|
| Model | ✅ Sako AVS-10KVA |
| Phase | Single |
| Current Type | AC/AC |
| Input Voltage | 150-250V |
| Output Voltage | 220V+/-3% |
| Total Watt | 8000W |
| Protection | Over/Low Volt, Short Circuit |
| Display | LED |
| Noise Level | 50dB |
| Environmental | Temperature: -5-60 Degree<br>Humidity: 20 to 90% |
| Other Features | Input / Output Frequency: 50Hz/60Hz<br>Power factor: 80%<br>Meter Display Status: Input Voltage / Output Voltage |
| Origin | China |
📖 Overview
This Sako AVS is an industrial automatic voltage regulator designed to regulate the voltage of electrical appliances. It has single phase technology which regulates the power supply voltage to ensure consistent power supply. Its power is 8000W. This stabilizer protects your electrical devices from high voltage and low voltage including sag, surge, spike, RF noise.
Be the first to review
Share your experience with Sako AVS-10KVA Industrial Tower Automatic Regulator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★