Sako SBW-200KVA Industrial AVR
Price in Bangladesh
৳470,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 SBW-200KVA Full Specification
| Item | Voltage Stabilizer |
|---|---|
| Model | ✅ SBW-200KVA |
| Phase | Three |
| Input Voltage | AC 304-430 Vac |
| Output Voltage | 380-400-415 Vac |
| Total Watt | 160kW |
| Protection | Overload, Short Circuit, Overheat, Natural cooling, Short phase, Delay up to 3-7 sec/ 3-7 min selectable |
| Noise Level | 50dB |
| Environmental | operating temperature: -5° - 45°C, Operating humidity is 20 to 90 percent |
| Other Features | frequency 50Hz/ 60Hz |
📖 Overview
Sako SBW-200KVA is a high-quality and heavy industrial automatic voltage regulator. It includes a toroidal transformer-based combination servo that is accurately controlled by voltage correlation. This AVR comes with a three-phase input voltage range of 304 to 430 Vac and a three-phase output voltage range of 380-400-415 Vac.
Be the first to review
Share your experience with Sako SBW-200KVA Industrial AVR and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★