Sako SVC-15KVA Voltage Stabilizer
-5%
Price in Bangladesh
৳52,500
from 1 seller
The lowest price of Sako SVC-15KVA in Bangladesh is ৳52,500 only. Buy Sako SVC-15KVA at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Motijheel, Dhaka
Save 5%
৳55,500
৳ 52,500
📋 Sako SVC-15KVA Full Specification
| Item | Voltage Stabilizer |
|---|---|
| Model | ✅ Sako SVC-15KVA |
| Phase | Single |
| Current Type | AC/AC |
| Input Voltage | 160∼250V |
| Output Voltage | 220V ± 3% |
| Total Watt | 12000W |
| Protection | Over Load, Over Volt: AC 246V ± 4V, Under Volt: AC 184V ± 4V |
| Noise Level | ≤50dB |
| Environmental | Temperature: -5°C ∼ 45°C<br>Humidity: 20% to 90% |
| Other Features | Frequency 50Hz/60Hz<br>Power Factor: 0.8 |
| Origin | China |
📖 Overview
Sako SVC is a high-quality AC voltage stabilizer with 15KVA power capacity. It has single-phase power that will ensure a stable and reliable power supply for your electrical equipment. Its input voltage range accepts voltage between AC 160V and 250V which is able to adapt to different power sources. It acts as protection against over-voltage, under-voltage and overload of electricity. Its box is made of sturdy aluminum material.
Be the first to review
Share your experience with Sako SVC-15KVA Voltage Stabilizer and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★