Sako SVC-30KVA Servo Voltage Stabilizer
-5%
Price in Bangladesh
৳85,000
from 1 seller
The lowest price of Sako SVC-30KVA in Bangladesh is ৳85,000 only. Buy Sako SVC-30KVA at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Motijheel, Dhaka
Save 6%
৳90,000
৳ 85,000
📋 Sako SVC-30KVA Full Specification
| Item | Voltage Stabilizer |
|---|---|
| Model | ✅ Sako SVC-30KVA |
| Phase | Single |
| Current Type | AC |
| Input Voltage | 160∼250V |
| Output Voltage | 220V ± 3% |
| Total Watt | 24000W |
| Protection | Over Voltage: AC 246V ± 4V, Under Voltage: AC 184V ± 4V, Over Load |
| Noise Level | ≤50dB |
| Environmental | Temperature: -5°C ∼ 45°C, Humidity: 20% to 90% |
| Other Features | Power Factor: 0.8, Frequency 50Hz/60Hz |
| Origin | China |
📖 Overview
This Sako SVC is a high-quality servo motor controlled voltage stabilizer designed to ensure stable and efficient power supply. It has single phase electrical system and has 30KVA capacity. It will provide superior voltage regulation and protection for your electrical equipment. It is also compatible with input voltages from AC 160V to 250V. It operates seamlessly at both 50Hz and 60Hz frequencies, therefore ensuring adaptability to different power sources.
Be the first to review
Share your experience with Sako SVC-30KVA Servo Voltage Stabilizer and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★