Sako TNS-15KVA 3-Phase AC Automatic Voltage Stabilizer
-3%
Price Range in Bangladesh
from
৳57,000
to
৳65,000
across 2 sellers
The lowest price of Sako tns-15kva 3-phase ac automatic voltage stabilizer in Bangladesh is ৳57,000 only. Buy Sako tns-15kva 3-phase ac automatic voltage stabilizer at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳65,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Motijheel, Dhaka
Save 3%
৳59,000
৳ 57,000
Motijheel, Dhaka
Save 7%
৳70,000
৳ 65,000
📋 Voltage Stabilizer Full Specification
| Item | Voltage Stabilizer |
|---|---|
| Current Type | AC-AC |
| Input Voltage | 280V-430V |
| Output Voltage | 380V ± 3% |
| Total Watt | 120000W |
| Protection | Overload, Overheat, 318V ± 7V Under Volt : 426 ± 7V |
| Noise Level | ≤50dB |
| Environmental | Temperature : -5°C, -45°C<br>Humidity: 20% to 90% |
| Other Features | Frequency 50Hz/60Hz<br>Bypass: Auto/ Manual Optional |
📖 Overview
Sako TNS-15KVA is 3 phase input and 3-phase output servo-type voltage regulator. It includes automatic voltage regulator servo motor control and an output voltage range of AC 280V-430V. It ensures protection from over load, over heat, and short circuits. This stabilizer works with a variety of devices including TVs, computers, printers, scanners, sound systems, photocopiers, refrigerators, microwaves, air conditioners, generators, home elevators, and healthcare equipment.
Be the first to review
Share your experience with Sako TNS-15KVA 3-Phase AC Automatic Voltage Stabilizer and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★