Sako TNS-60KVA Automatic Voltage Regulator
Price Range in Bangladesh
from
৳124,000
to
৳145,000
across 2 sellers
The lowest price of TNS-60KVA in Bangladesh is ৳124,000 only. Buy TNS-60KVA at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳145,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Kalyanpur, Dhaka
Save 1%
৳125,000
৳ 124,000
Motijheel, Dhaka
Save 3%
৳150,000
৳ 145,000
📋 TNS-60KVA Full Specification
| Item | Voltage Stabilizer |
|---|---|
| Model | ✅ TNS-60KVA |
| Phase | Three |
| Current Type | Rated Current: 84A |
| Input Voltage | AC 304V to 456V, frequency 50Hz/60Hz |
| Output Voltage | 380V ± 3 percent, Capacity 48 KW |
| Total Watt | 60 kVA |
| Noise Level | 50dB |
📖 Overview
Sako TNS-60KVA automatic voltage regulator provides up to 246+/-4V higher output voltage and up to 186+/-4V lower output voltage. The power is 80% when the input voltage is 380V and comes with servo motor control. This AVR features short circuit and overloading protection.
Be the first to review
Share your experience with Sako TNS-60KVA Automatic Voltage Regulator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★