Student PC Core i5 1st Gen 8GB RAM HP 20" LED
Price in Bangladesh
৳12,800
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-750 1st Generation |
| Processor Speed | 2.66 GHz Base Frequency, 3.20 GHz Max Turbo Frequency |
| Main Board | Intel Chipset |
| Monitor | Samsung 20 Inch LED |
| RAM | 8GB DDR3 1333MHz |
| Hard Disk | 2TB 7200 RPM |
| Disk Type | HDD |
| Graphics Card | Built In 4GB On Board |
| Optical Drive | Yes |
| Audio / Speaker | HD Realteck Port |
| Networking | 100 / 1000MBPS Port |
| Keyboard | Keyboard USB |
| Mouse | Optical USB |
| Modem | 2G / 3G / 4G Support |
| Casing | Gigason |
📖 Overview
This computer PC has Intel Core i5 1st generation processor, HP 20 inches LED display, 8GB DDR3 RAM, Samsung 2TB 7200rpm HDD storage capacity, ATX 24pin 500watt power supply, standard keyboard, and mouse.
Be the first to review
Share your experience with Student PC Core i5 1st Gen 8GB RAM HP 20" LED and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★