Apple MacBook Pro Core i7 2017
-15%
Price in Bangladesh
৳54,999
from 1 seller
The lowest price of Apple MacBook Pro A1707 in Bangladesh is ৳54,999 only. Buy Apple MacBook Pro A1707 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 15%
৳65,000
৳ 54,999
📋 Apple MacBook Pro A1707 Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Model | ✅ MacBook Pro A1707 |
| Brand | Apple |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Macbook |
| Processor Type | Intel Core i7 Processor |
| Processor Speed | 2.9GHz Base Frequency & 3.8GHz Turbo Boost Speed, 6MB Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 15.4" 2880 x 1800p Retina Display with True Tone |
| RAM | 16GB LPDDR3 2133MHz |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 630 |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers with High Dynamic Range |
| Networking | 802.11ac Wi-Fi a / b / g / n, Bluetooth 4.2 |
| Webcam | 720p FaceTime HD camera |
| Battery | 76.0-Watt Lithium-Polymer |
| Keyboard | 64 (U.S.) / 65 (ISO) keys including 4 arrow keys |
| Software | Default OS |
| Dimensions (W x D x H) | 0.61 x 13.75 x 9.48 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.83 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Apple MacBook Pro 2017 comes with a 256GB SSD, 16GB RAM, and 630 Intel HD graphics memory. It has a 15.4" display and a touch bar. It features a gorgeous polish on a strong metal body. A precision touchpad with integrated scrolling and multi-touch gestures is included. It's incredibly thin, beautiful, and portable, making it ideal for business meetings and presentations.
Be the first to review
Share your experience with Apple MacBook Pro Core i7 2017 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★