Apple MacBook Pro M1 2021 32GB / 512GB SSD
Price in Bangladesh
৳144,990
from 1 seller
The lowest price of Apple in Bangladesh is ৳144,990 only. Buy Apple at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Uttara, Dhaka
৳ 144,990
📋 Apple Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Macbook |
| Processor Type | M1 Pro |
| Processor Speed | 3.2 GHz, 8-core |
| Screen Size | 14.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display, 3024 x 1964 native, resolution at 254 pixels per inch |
| RAM | 32GB |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Integrated graphics card with up to 14 GPU cores |
| Audio/Speaker | Stereo speakers with high dynamic range |
| Networking | Bluetooth v5.0, 802.11ax Wi-Fi 6 wireless networking |
| Webcam | 1080p FaceTime HD camera, Advanced image signal processor with computational vide |
| Card Reader | SDXC card slot that supports the following types of cards: MMC, Default Speed, High Speed, UHS-I, and UHS-II |
| Battery | Lithium-Ion / Lithium-Polymer type battery, 4300mAh and 11.41V Voltage, 97% Capacity |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard |
| Dimensions (W x D x H) | 61" x 12.31" x 8.71" |
| Product Weight (Kg) | 1.6 kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This MacBook Pro has an M1 8-core processor, providing outstanding performance for multitasking, gaming, browsing, editing, programming, and more. Also, it includes 32GB of RAM, a 512GB SSD, an 8-core GPU, and a 16-core Neural Engine. This laptop operates at a base frequency of 3.2GHz and can reach a maximum speed of 4.3GHz. It offers 4300mAh and 11.41V Voltage, 97% battery Capacity that provides long-time charging backup.
Be the first to review
Share your experience with Apple MacBook Pro M1 2021 32GB / 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★