Asus D570DD AMD Ryzen 5 3500U 15.6" Laptop
-8%
Price in Bangladesh
৳43,999
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 3500U |
| Processor Speed | 2.1 GHz Base Clock Speed up to 3.7 GHz, 4M Cache |
| Chipset | AMD |
| Screen Size | 15.6 Full HD Antiglare Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | No |
| Graphics Card | Nvidia GTX 1050 with 4GB Graphics |
| Audio/Speaker | Headphone & Microphone Audio Jack |
| Networking | Wireless 802.11ac Bluetooth 5.0 |
| Webcam | VGA Webcam |
| Card Reader | 1 x Card Reader |
| Battery | 3 Cell Li-Ion |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 37.40 x 25.60 x 2.19 ~ 2.19 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.96Kg with Battery |
| Series | Others |
📖 Overview
Asus D570DD laptop is a powered by AMD Ryzen 5 3500U powerful processor with Nvidia GTX 1050 4GB dedicated graphics card. It has 8GB DDR4 RAM and 256GB SSD internal storage capacity. This Asus laptop features 15.6 Full HD antiglare display, 120W AC power adapter, 1 x RJ45 LAN jack for LAN insert, 37.40 x 25.60 x 2.19cm dimension.
Be the first to review
Share your experience with Asus D570DD AMD Ryzen 5 3500U 15.6" Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★