Asus K53S Core i5 2nd Gen 8GB / 128GB SSD
-66%
Price in Bangladesh
৳10,000
from 1 seller
The lowest price of Asus in Bangladesh is ৳10,000 only. Buy Asus at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 67%
৳30,000
৳ 10,000
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 2nd Gen |
| Processor Speed | 3.40 GHz |
| Screen Size | 15 Inches FHD |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 128GB SSD or 500GB HDD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Built in 2GB shared graphics |
| Audio/Speaker | Built in stero speaker |
| Networking | Wi-Fi and Bluetooth |
| Webcam | HD Webcame |
| Battery | 1.30 hours battery backup |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows 7 |
| Series | Others |
📖 Overview
This Asus K53S laptop has 15 15-inch FHD display. It is powered by an Intel Core i5 2nd generation processor that can generate a speed of 3.40 GHz, so it provides good performance while working. Also, this laptop provides 1.30 hours of battery backup. Moreover, it has 8GB of RAM and 128GB SSD or 500GB HDD.
Be the first to review
Share your experience with Asus K53S Core i5 2nd Gen 8GB / 128GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★