Asus Rog Strix SCAR G15 Core i7 10th Gen 1TB SSD
-12%
Price in Bangladesh
৳91,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Intel Core i7 10875H 10th Generation |
| Processor Speed | 2.30 GHz to 5.10 GHz,16 MB Cache, 8 Core |
| Screen Size | 15" Anti-Glare IPS-level Panel 240Hz Display |
| RAM | 16 GB |
| Hard Disk | 1TB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD graphics NVIDIA GeForce RTX 2060, with 6 GB |
| Audio/Speaker | 2 x 4.2W speakers with Smart AMP technology |
| Networking | Intel 802.11ax (2 x 2) Wi-Fi 6 (Gig+), Bluetooth 5.0 |
| Battery | 4-Cell, 66 Wh Lithium-Ion Type |
| Keyboard | Backlite |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 36 x 27.5 x 2.1~2.49cm |
| Product Weight (Kg) | 2.57 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Asus Rog Strix SCAR G15 is a gaming laptop powered by an Intel Core i7 10th Generation processor with a maximum frequency of 5.10 GHz and 16 MB Cache. It has an NVIDIA GeForce RTX 2060 6 GB dedicated graphics card with Intel UHD graphics for enhanced graphical quality, life-like images, and other games. The laptop has 16 GB RAM, and 1 TB SSD storage. It has a 15" anti-glare IPS-level panel 240Hz display that can play graphically demanding games.
Be the first to review
Share your experience with Asus Rog Strix SCAR G15 Core i7 10th Gen 1TB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★