Lenovo ThinkPad T460s Core i5 8th Gen 8GB RAM
Price in Bangladesh
৳21,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 8th |
| Processor Speed | Up to 2.80GHz |
| Screen Size | 14 Inch |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 356GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 520 |
| Audio/Speaker | Dolby Home Theater |
| Networking | Gigabit LAN, Wi-Fi, Bluetooth |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | 4-in-1 Card Reader |
| Battery | 2 Hour+ |
| Software | Windows |
| Product Weight (Kg) | 1.3Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad T460s is a standard laptop that provides an Intel Core i5 8th Generation processor with a clock speed of up to 2.80GHz. It has a 14-inch screen and comes with 8GB of RAM and a 356GB SSD, which provides fast and efficient performance for daily tasks. This laptop has also a battery life of over 2 hours and its weight is 1.3 kg.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T460s Core i5 8th Gen 8GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★