Asus TUF F15 Core i5 12th Gen with RTX 3050 4GB GPU
-4%
Price in Bangladesh
৳87,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-12500H 12th Generation |
| Processor Speed | 2.5 GHz up to 4.5 GHz, 18M Cache, 12 cores, 16 Threads |
| Screen Size | 15.6" Full HD |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 512GB PCIe M.2 NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB GDDR6 |
| Audio/Speaker | Dolby Atmos sound for a truly immersive cinematic experience |
| Networking | Bluetooth 5.2 Dual-band, 2 x 2 BT version may change with OS upgrades, Wi-Fi 6, AX201 |
| Webcam | HD 720p CMOS |
| Battery | 48WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard RGB |
| Dimensions (W x D x H) | 14.00 x 10.00 x 1.00 inch |
| Product Weight (Kg) | 2.30 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Asus TUF F15 Gaming laptop features an Intel Core i5-12500H 12th Gen processor with speeds from 2.5 GHz to 4.5 GHz, 12 cores, and 16 threads. It has a 15.6" Full HD display, 16GB DDR4 RAM, and a 512GB PCIe M.2 NVMe SSD. The NVIDIA GeForce RTX 3050 with 4GB GDDR6 powers graphics performance.
Be the first to review
Share your experience with Asus TUF F15 Core i5 12th Gen with RTX 3050 4GB GPU and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★