Asus VivoBook S15 Ryzen 5 3500U 512GB SSD Laptop
-16%
Price in Bangladesh
৳42,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 3500U |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Screen Size | 15.6-inch, HD Resolution, Anti-glare display, LED Backlit, 200nits Brightness |
| RAM | 12GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Radeon Vega |
| Audio/Speaker | SonicMaster Built-in speaker |
| Networking | Wi-Fi 5 802.11ac, Bluetooth V4.1 |
| Webcam | VGA Camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 6-Cell Li-Ion |
| Keyboard | Backlit Chiclet |
| Software | Windows 11 |
| Dimensions (W x D x H) | 36.02 x 23.49 x 1.99-1.99 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.8 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Asus VivoBook S15 laptop is a powered by AMD Ryzen 5 3500U processor. It has 512GB SSD storage which can store significant amount of data, files and applications. It also has 12GB DDR4 RAM which allows the laptop to multitask effortlessly. The laptop comes with 15.6-inch display that features HD resolution, anti-glare, LED backlit, and 200nits brightness.
Be the first to review
Share your experience with Asus VivoBook S15 Ryzen 5 3500U 512GB SSD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★