Asus X555L Core i3 4th Gen 8GB / 128GB SSD
-60%
Price in Bangladesh
৳10,000
from 1 seller
The lowest price of Asus in Bangladesh is ৳10,000 only. Buy Asus at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 60%
৳25,000
৳ 10,000
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3 4th Gen 4030U Processor |
| Processor Speed | 1.90 GHz, 3 MB Cache |
| Chipset | Intel HM87 Chipset |
| Screen Size | 15.6" HD LED Display |
| RAM | 8GB DDR3 1600BUS |
| Hard Disk | 128GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | Dual Layer DVD Writer |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4400 |
| Audio/Speaker | Stereo Speaker |
| Networking | Gigabit LAN, Wi-Fi, Bluetooth |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | Multi Cardreader |
| Battery | 4 Cell 4 Hours Backup |
| Product Weight (Kg) | 2.2 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Asus X555L laptop has an Intel Core i3 4th generation 4030U processor, 8GB RAM, 128GB SSD, Intel HD graphics, 15.6" LED display, DVD SuperMulti double layer, numeric keypad, webcam, LAN, wi-fi, Bluetooth, card reader, 4-cell battery with 4 hours backup.
Be the first to review
Share your experience with Asus X555L Core i3 4th Gen 8GB / 128GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★