Dell Inspiron 15 3511 Core i3 11th Gen 15.6" FHD Laptop
Price in Bangladesh
৳31,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳31,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Akbarshah, Chittagong
৳ 31,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3 11th Generation |
| Processor Speed | 3.00GHz up to 4.10GHz, 6M Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 15.6" FHD, Narrow border, 200nits, 16:9 Anti-Glare, NTSC: 45% Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB M.2 + 1TB SATA HDD |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | 2 W x 2 Speaker, Stereo speakers |
| Networking | 802.11ac 1x1 Wi-Fi, Bluetooth V5.1 |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3-Cell Integrated Type, 41WHr Capacity |
| Keyboard | US International |
| Software | Windows |
| Extra Slot | Yes |
| Product Weight (Kg) | 1.85Kg |
| Series | Dell Inspiron |
📖 Overview
The Dell Inspiron 15 3511 laptop comes with an Intel Core i3 11th generation processor with a maximum turbo frequency of 4.10 GHz. It included 8GB RAM and 256GB SSD+ 1TB HDD. The laptop comes with an additional M.2 slot and supports an M.2 SSD port. It Dell laptop has 3-Cell Integrated Type and 41WHr battery capacity which will back up to 5 hours.
Be the first to review
Share your experience with Dell Inspiron 15 3511 Core i3 11th Gen 15.6" FHD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★