Dell Inspiron 15 3511 Core i5 11th Gen 8GB / 512GB
-17%
Price in Bangladesh
৳33,800
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1135G7 |
| Processor Speed | 8M Cache, 2.40 GHz up to 4.20 GHz |
| Screen Size | 15.6-inch FHD |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Built-in 8GB graphics card |
| Audio/Speaker | Stereo speakers |
| Networking | 802.11ac 1x1 WiFi, Bluetooth V5.0 |
| Webcam | 720p at 30 fps HD camera |
| Battery | 3-Cell, 41WHr |
| Keyboard | English International Non-Backlit Keyboard with Numeric Keypad |
| Dimensions (W x D x H) | 358.50 x 235.56 x 17.50mm |
| Product Weight (Kg) | 1.85 Kg |
| Series | Dell Inspiron |
📖 Overview
The Dell Inspiron 15 3511 laptop is powered by a powerful Intel Core i5 11th generation processor with a built-in 8GB graphics card. This laptop runs smoothly and is suitable for multitasking. It also has 8GB DDR4 RAM and 512GB SSD storage capacity. Also, this laptop will provide more than 3 hours of battery backup with a 3-Cell, 41WHr battery.
Be the first to review
Share your experience with Dell Inspiron 15 3511 Core i5 11th Gen 8GB / 512GB and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★