Dell Inspiron 5547 Core-i5 8GB RAM 2GB HD Graphics Laptop
-25%
Price in Bangladesh
৳18,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳18,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 25%
৳24,000
৳ 18,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 4th Generation 4210U Processor |
| Processor Speed | 1.7 GHz Turbo Boost up to 2.7GHz |
| Chipset | Intel HM86 Express Chipset |
| Screen Size | 14" LED 4K Supported HD Display |
| RAM | 8GB DDR3 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | AMD Radeon HD R7 M265 2 GB DDR3 Graphics |
| Audio/Speaker | Dual Speakers |
| Networking | Gigabit LAN, Bluetooth, Wi-Fi |
| Webcam | 2.0 MP HD Webcam |
| Card Reader | 4-in-1 Card Reader |
| Battery | 4 Cell Lithium lon Battery |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Product Weight (Kg) | 2.2 kg |
| Series | Dell Inspiron |
📖 Overview
Dell Inspiron 5547 laptop comes with Intel Core i5-4210U 4th generation processor, It has 8GB DDR3 RAM, and 256GB SSD storage capacity. This Dell laptop features AMD Radeon HD graphics, 14" HD LED display, web camera, gigabit LAN, Bluetooth, and Wi-Fi.
Be the first to review
Share your experience with Dell Inspiron 5547 Core-i5 8GB RAM 2GB HD Graphics Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★