Dell Inspiron 7386 Core i7 8th Gen 13.3" Touch Laptop
-9%
Price in Bangladesh
৳38,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳38,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Kamalapur, Dhaka
Save 10%
৳42,000
৳ 38,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-8565U 8th Gen |
| Processor Speed | 1.8 GHz Base Frequency Up to 4.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 8 MB Cache, 4 Cores |
| Chipset | Integrated with a processor |
| Screen Size | 13.3" 4K (3840 x 2160) Touch x360 Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB NVME M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers with Waves MaxxAudio Pro |
| Networking | Wi-Fi 5 (802.11ac),Bluetooth 4.2,USB-to-Ethernet adapter |
| Webcam | 720p HD Webcam |
| Card Reader | Smart Card Reader |
| Keyboard | Spill-resistant, Backlit keyboard |
| Software | Windows |
| Ports | 2 x USB 3.1 Type-A,1 x USB 3.1 Type-C,1 x HDMI 2.0,1 x MicroSD card reader,1 x Headphone/Microphone combo jack (3.5mm),Power adapter port |
| Dimensions (W x D x H) | 0.67 x 12.06 x 8.35 inches |
| Product Weight (Kg) | 1.25 Kg |
| Series | Dell Inspiron |
📖 Overview
This Dell Inspiron 7386 is a 2-in-1 convertible laptop comes with a powerful Intel Core i7 8th Gen processor with 1.8 GHz Base Frequency up to 4.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 8 MB Cache, and 4 Cores. It has a 13.3-inch Full HD touchscreen display with narrow bezel which makes this laptop suitable for both work and entertainment. Also, it has a 16GB DDR4 RAM and 512GB NVME M.2 SSD Hard Disk with Intel UHD Graphics it gives a super fast using performance.
Be the first to review
Share your experience with Dell Inspiron 7386 Core i7 8th Gen 13.3" Touch Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★