Dell Latitude 13 3340 Core i3 4th Gen Touch Laptop
-11%
Price in Bangladesh
৳15,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳15,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 12%
৳17,000
৳ 15,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3-4005U 4th Generation |
| Processor Speed | 1.7 GHz, 2-Cores, 3MB Intel Smart Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 13.3 Inch FHD Touchscreen Display |
| RAM | 4GB DDR3 |
| Hard Disk | 500GB |
| Disk Type | HDD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4400 |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers |
| Networking | 802.11 a/b/g/n/ac Wireless, Bluetooth 4.0 |
| Webcam | 1.0 MP Camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 3 Cell Battery Capacity, 65W AC Adapter |
| Keyboard | Standard Notebook Keyboard |
| Ports | VGA port, 2 x USB3.0 port, Head phone jack |
| Dimensions (W x D x H) | 330.2 x 243.84 x 33 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.8Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
The Dell Latitude 13 3340 laptop is powered by a Core i3 4th generation processor with 1.7 GHz speed, 2-cores, and 3MB Intel smart cache. It contains a 13.3-inch FHD touch display, 4GB of DDR3 RAM, and a 500GB hard drive. It has Intel HD graphics 4400, as well as wireless 802.11 a/b/g/n/ac and Bluetooth 4.0.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 13 3340 Core i3 4th Gen Touch Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★