Dell Latitude 14 5420 Core i7 11th Gen Business Laptop
Price in Bangladesh
৳45,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳45,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Akbarshah, Chittagong
৳ 45,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-11600H 11th Generation |
| Processor Speed | 18M Cache, up to 4.60 GHz |
| Screen Size | 14.1" FHD 60 Hz, anti-glare, non-touch, 45% NTSC, 250 nits, Wide-Viewing Angle Display |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz Bus |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | No |
| Graphics Card | Intel(R) Iris(R) Xe and 8GB shared Graphics |
| Audio/Speaker | Stereo speakers with Realtek Waves MaxxAudio® Pro |
| Networking | Qualcomm QCA61x4A, 2x2, 802.11ac, MU-MIMO, Bluetooth Wireless Card |
| Webcam | 720p at 30 fps, Widescreen HD RGB Camera |
| Battery | 3-Cell, 42 WHr, Long Cycle Life |
| Keyboard | Single Point, Backlit |
| Dimensions (W x D x H) | 12.66 x 8.35 x 0.76" |
| Product Weight (Kg) | 1.37 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Dell Latitude 14 5420 is the smallest, and most durable laptop designed for business performance. This laptop is powered by an Intel Core i7 11th-generation processor with a maximum turbo frequency of 4.60 GHz. It features a 14.1" Full HD, anti-glare, wide-viewing angle non-touch display. This laptop has a 3-cell, 42 WHr battery that provides up to 5 hours of backup.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 14 5420 Core i7 11th Gen Business Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★