Dell Latitude 3390 2-in-1 Core i5 8th Gen Laptop
-13%
Price Range in Bangladesh
from
৳25,500
to
৳29,990
across 3 sellers
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳25,500 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳29,990 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 14%
৳29,500
৳ 25,500
Mirpur, Dhaka
Save 7%
৳28,000
৳ 26,000
Mirpur, Dhaka
৳ 29,990
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8350U 8th Gen Processor |
| Processor Speed | 6M Cache, up to 3.60 GHz |
| Screen Size | 13.3 inch Full HD 220 nits Brightness, 60Hz Refresh Rate, Touchscreen Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Audio/Speaker | High-Definition Audio, Realtek ALC3253 with Waves MaxxAudio pro |
| Networking | Qualcomm QCA61x4A 802.11ac Dual Band 2 x 2 Wireless, Bluetooth 4.1 |
| Webcam | 0.92MP |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 3-cell smart lithium-ion |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 12.76 x 8.85 x 0.77 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.57 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
Dell Latitude 3390 2-in-1 laptop comes with 8GB RAM and 256GB SSD storage. It is a powered by Intel Core i5-8350U 8th generation processor with maximum frequency of 3.60GHz and 6M cache. This laptop 13.3 inch touchscreen display that features full HD resolution, 220 nits brightness, and 60Hz refresh rate. It has Qualcomm QCA61x4A 802.11ac Dual Band 2 x 2 wireless for network connectivity, along with Bluetooth 4.1.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 3390 2-in-1 Core i5 8th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★