Dell Latitude 3490 Core i5 8th Gen Laptop
-15%
Price in Bangladesh
৳25,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8400 8th Generation |
| Processor Speed | 2.80 GHz base frequency, 4.00 GHz turbo frequency, 9 MB smart Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 15.6" WLED Anti-glare backlight display, 1366 x 768p resolution, 220 cd/m² Brightness |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Networking | 802.11a / b / g / n / ac, Bluetooth 4.2, Gigabit Ethernet |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 45 Wh Li-ion |
| Dimensions (W x D x H) | 15 x 10.2 x 0.9 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.88 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude 3490 laptop powered by an Intel Core i5 8th generation processor with 2.80 GHz base frequency, 4.00 GHz turbo frequency, 9 MB smart Cache processor speed. It has 8GB DDR4 RAM and 256GB M.2 SSD storage capacity. It features a 15.6" WLED display with backlight 1366 x 768p resolution, 220 cd/m² brightness, and anti-glare.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 3490 Core i5 8th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★