HP EliteBook 840 G4 Core i5 7th Gen Touchscreen Laptop
-12%
Price in Bangladesh
৳24,500
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳24,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 13%
৳28,000
৳ 24,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 7th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 2.8 GHz, up to 3.9 GHz, 3MB Cache |
| Chipset | Integrated with Processor |
| Screen Size | 14-inch Diagonal FHD SVA Slim with Camera, Corning Gorilla Glass-4, LED-Backlit Touchscreen |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 4GB Intel HD Graphics |
| Audio/Speaker | 2 x Premium stereo speakers |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 8265 802.11 a / b / g / n / ac (2 x 2) Wi-Fi and Bluetooth 4.2 combo |
| Webcam | HD |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 51 WHr Li-ion Polymer |
| Keyboard | HP Premium Keyboard Spill Resistant with Drain |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 13.3 x 9.33 x 0.74 inch |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.48Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
The HP EliteBook 840 G4 laptop features a 14-inch diagonal FHD SVA slim, LED-backlit touchscreen display, and corning gorilla glass-4 protection. This laptop includes 8GB of RAM, and a 256GB SSD. The laptop comes with Intel Core i5 7th generation processor with a maximum turbo frequency of 3.9 GHz. There is also a fingerprint sensor that will add more security to your laptop.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 840 G4 Core i5 7th Gen Touchscreen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★