Dell Latitude 5401 Core i5 9th Gen 256GB SSD Laptop
-15%
Price in Bangladesh
৳27,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-9300H 9th Gen |
| Processor Speed | 2.50 GHz, up to 4.30 GHz with Turbo Boost, 4 Cores, 8 Threads, 8 MB Cache |
| Screen Size | 14" Full HD, IPS, Wide Viewing Angle (WVA), 220 nits, 45% (NTSC |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB M. 2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 630 |
| Networking | Wi-Fi, RJ-45 Ethernet, Bluetooth |
| Webcam | Optional RGB HD 720p camera |
| Card Reader | MicroSD, SmartCard |
| Battery | 68 Watt, Lithium Ion |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 12.72 x 8.5 x 0.9 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.53 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
The Dell Latitude 5401 laptop is a powered by Intel Core i5 9th generation processor with turbo boost frequency and 8MB cache. It has 16GB DDR4 RAM that provides responsive performance for everyday tasks. Equipped with Intel UHD Graphics 630 which will provide smooth visuals for basic photo editing and casual gaming. This Dell laptop comes with 14" display that features Full HD resolution, IPS panel, Wide Viewing Angle, 220nits brightness, and 45% NTSC.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 5401 Core i5 9th Gen 256GB SSD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★