Asus ROG Flow X13 Ryzen 9 6900HS 13.4" Touch Gaming
-10%
Price in Bangladesh
৳147,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Used Laptop Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | AMD Octa-Core Ryzen 9 6900HS Processor |
| Processor Speed | 3.3GHz base frequency, up to 4.9 GHz, 16MB L3 Cache 16 Threads |
| Screen Size | 13.4" IPS 120Hz 100% sRGB, 500 nits Touchscreen Display |
| RAM | 16GB LPDDR5 6400MHz |
| Hard Disk | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Integrated AMD Radeon 680M Graphics with Dedicated NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti 4GB GDDR6 |
| Audio/Speaker | 2-speaker system with Smart Amplifier Technology |
| Networking | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2 x 2, Bluetooth 5.3 Wireless Card |
| Webcam | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Battery | 75WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Single Light |
| Software | Windows 11 Home |
| Dimensions (W x D x H) | 29.9 x 21.2 x 1.67 - 1.87 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.30 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Asus ROG Flow X13 is a gaming laptop that has a 13.4" IPS 120Hz 100% sRGB, 500 nits touchscreen display. It is powered by a powerful AMD Octa-Core Ryzen 9 6900HS processor that can generate a speed of 3.3GHz base frequency, up to 4.9 GHz. Also, it includes an NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti 4GB GDDR6 dedicated graphics card so, it provides good performance while gaming. Moreover, it has 16GB LPDDR5 6400MHz RAM and 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD.
Be the first to review
Share your experience with Asus ROG Flow X13 Ryzen 9 6900HS 13.4" Touch Gaming and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★