Dell Latitude 7400 Core i5 8th Gen Laptop
-17%
Price Range in Bangladesh
from
৳23,000
to
৳25,500
across 4 sellers
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳23,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 4 sellers available. Prices range up to ৳25,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 4 in Bangladesh
Shantinagar, Dhaka
Save 18%
৳28,000
৳ 23,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 8%
৳26,000
৳ 24,000
Mohammadpur, Dhaka
Save 17%
৳30,000
৳ 25,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8265U 8th Generation |
| Processor Speed | 6M Cache, up to 3.90 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14 inch LED |
| RAM | 8GB DDR4 2400MHz |
| Hard Disk | 256GB NVME M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel UHD 620 Graphics |
| Audio/Speaker | High Quality Speakers |
| Networking | Intel Dual Band Wireless AC 9560 (802.11ac) 2x2, Bluetooth 5.0 |
| Webcam | IR Camera |
| Battery | 4-Cell 60Whr |
| Keyboard | Full Sized, Optional |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 319.77 x 199.9 x 14.89 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.36 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
Dell Latitude 7400 laptop comes with Intel Core i5 8th generation processor with maximum frequency of 3.90 GHz and 6M cache. It also has Intel Dual Band Wireless AC 9560 802.11ac 2 x 2,and Bluetooth 5 for network connectivity for video, chatting and other office work. It is include 8GB RAM and 256GB SSD storage capacity. This laptop has 4-cell 60Whr battery, high quality speaker, and full size standard keyboard.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7400 Core i5 8th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★