Dell Latitude 7420 2-in-1 Core i5 11th Gen
Price in Bangladesh
৳47,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳47,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 47,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1185G7 |
| Processor Speed | Upto 4.8GHz |
| Chipset | Integrated with processor |
| Screen Size | 14" FHD (1920 x 1080p) |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB NVME M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | Realtek ALC3281-CG, High Definition Audio |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 2x2 .11ax 160MHz, Bluetooth v5.1 |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | MicroSD |
| Battery | 4-Cell, 63Whr |
| Keyboard | LED Backlit Available |
| Dimensions (W x D x H) | 0.68" x 12.65" x 8.22" |
| Product Weight (Kg) | 1.22kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
The Dell Latitude 7420 laptop arrives with an intel core i5 11th generation processor and it features such as a 14" FHD 400nits display, 16GB DDR4 RAM, 512GB NVMe drive, webcam, Wi-Fi, Bluetooth, built-in graphics, and an LED backlit keyboard for enhanced performance and entertainment.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7420 2-in-1 Core i5 11th Gen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★