Dell Latitude 7420 2-in-1 Core i7 11th Gen 14"
Price in Bangladesh
৳55,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳55,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 55,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-1185G7 |
| Processor Speed | Upto 4.8GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14" FHD LED 400nits Brightness |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 512GB M.2 PCIe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | Realtek ALC3281-CG, High Definition Audio |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 2x2 .11ax 160MHz, Bluetooth 5.1 |
| Webcam | 720p at 30 fps |
| Card Reader | 1 x microSD-card slot |
| Battery | 4 Cell, 63Whr |
| Keyboard | LED Backlit Available |
| Dimensions (W x D x H) | 12.65 x 8.22 x 0.67" |
| Product Weight (Kg) | 1.36 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
The Dell Latitude 7420 laptop has an Intel Core i7-1185G7 11th-generation powerful processor that will ensure responsive performance, multitasking, and entertainment. It features a 14" FHD LED 400nits Brightness display that enhances your viewing experience and delivers vivid images. This Dell laptop also includes 16GB DDR4 RAM and 512GB NVMe express drive, webcam, Wi-Fi, Bluetooth, built-in graphics, LED backlit keyboard, etc.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7420 2-in-1 Core i7 11th Gen 14" and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★