Dell Latitude 7420 Core i5 11th Gen 16GB / 256GB Touch
Price in Bangladesh
৳45,500
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳45,500 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 45,500
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1185G7 11th Generation |
| Processor Speed | Up to 4.8GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14.0" FHD (1920 x 1080) Touchscreen with Comfort View Plus |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB PCIe NVMe Class 40 SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | Realtek ALC3281-CG, High Definition Audio |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 2x2 .11ax 160MHz, Bluetooth v5.1 |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | MicroSD |
| Battery | 4-Cell, 63Whr |
| Keyboard | LED Backlit Keyboard |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude 7420 laptop comes with a powerful Intel core i5 11th generation processor that has a maximum turbo frequency of up to 4.8GHz. It features a 14-inch FHD touchscreen that has a resolution of 1920 x 1080p. Also, it has some fantastic features such as 16GB DDR4 RAM, 256GB NVMe drive, 720p HD webcam, Wi-Fi, Bluetooth, built-in graphics, and an LED backlit keyboard for enhanced performance.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7420 Core i5 11th Gen 16GB / 256GB Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★