Dell Latitude 7420 Core i7 11th Gen Metal 32GB / 512GB
-4%
Price in Bangladesh
৳60,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 11th Gen |
| Processor Speed | 12M Cache, 3.00GHz up to 4.80GHz |
| Chipset | Integrated with processor |
| Screen Size | 14.1" FHD LED 400nits Brightness |
| RAM | 32GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 16GB Intel Iris Graphics |
| Audio/Speaker | Realtek ALC3281-CG, High Definition Audio |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 2x2 .11ax 160MHz, Bluetooth 5.1 |
| Webcam | 720p at 30 fps |
| Card Reader | 1 microSD-card slot |
| Battery | 4 Cell, 63Whr, Backup 4 Hours Plus |
| Keyboard | Backlit |
| Dimensions (W x D x H) | 12.65 x 8.22 x 0.67" |
| Product Weight (Kg) | 1.36 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude 7420 laptop features a powerful Intel Core i7 11th-generation processor that ensures responsive performance for multitasking and entertainment. It features a 14" FHD LED 400nits brightness display that enhances your viewing experience and delivers vibrant images. This Dell laptop has 32GB DDR4 RAM and 512GB NVMe storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7420 Core i7 11th Gen Metal 32GB / 512GB and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★