Dell Latitude 7490 Core i5 8th Gen Laptop
-6%
Price Range in Bangladesh
from
৳22,000
to
৳27,000
across 6 sellers
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳22,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 6 sellers available. Prices range up to ৳27,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 6 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 6%
৳23,500
৳ 22,000
Mirpur, Dhaka
Save 12%
৳26,000
৳ 23,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 9%
৳26,500
৳ 24,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Core i5-8250U 8th Gen |
| Processor Speed | 1.60 GHz Base Frequency, 6 MB Cache |
| Screen Size | 14 Inch FHD LED |
| RAM | 8GB DDR4 2400MHz |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Dual Speaker |
| Networking | LAN, Wi-Fi, Bluetooth |
| Webcam | 720P Camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 4-Cell Battery |
| Product Weight (Kg) | 1.4 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
Dell Latitude 7490 laptop has an Intel Core i5 8th generation processor, 8GB RAM, 256GB SSD capacity, 14-inch FHD display, backlit keyboard, and audio combo jack, made in China. It supports Intel UHD Graphics 620 graphics and LAN, Wi-Fi, and Bluetooth networking. It has a 4-cell battery that provides long-time charging backup.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7490 Core i5 8th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★