Dell Latitude E7270 Core i7 6th Gen 256GB SSD Laptop
-24%
Price Range in Bangladesh
from
৳18,500
to
৳20,000
across 2 sellers
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳18,500 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳20,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 24%
৳24,500
৳ 18,500
Mohammadpur, Dhaka
Save 20%
৳25,000
৳ 20,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-6th Gen Processor |
| Processor Speed | 2.60GHz Clock Speed up to 3.40GHz, 4MB Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 12.5" HD |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Integrated Graphics |
| Networking | Wi-Fi, LAN, Bluetooth |
| Webcam | 2MP HD Web Camera |
| Battery | 4 Hours Battery Backup |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Dimensions (W x D x H) | 310.5 x 18.85 x 215.15mm Dimension |
| Product Weight (Kg) | 1.26 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude E7270 laptop features an Intel Core i7 6th generation 2.60GHz processor, 8GB of DDR4 RAM, and a 256GB SSD, making it ideal for heavy use. It comes with a 12.5-inch full HD display a 2-megapixel HD web camera and four-hour battery life.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude E7270 Core i7 6th Gen 256GB SSD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★