Dell Optiplex 3050 i5 6th Gen 4GB RAM 128GB SSD
-55%
Price in Bangladesh
৳9,990
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳9,990 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Tongi, Dhaka
Save 56%
৳22,500
৳ 9,990
📋 Dell Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-6500 |
| Processor Speed | 6M Cache, 3.20 GHz up to 3.60 GHz |
| Main Board | Intel B250 |
| RAM | 4 GB DDR4 RAM |
| Hard Disk | 128 GB SSD |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | Dell DVD R/W |
| Audio / Speaker | Internal Dell Business Audio Speaker, Dell Sound System |
| Networking | LAN, USB, Wi-Fi |
| Casing | Dell |
📖 Overview
Dell Optiplex 3050 is a brand PC that comes with Intel core i5 6500 processor. The processor offering speed is 3.20 GHz up to 3.60 GHz. It has 4 GB DDR4 RAM and 128 GB SSD storage, an integrated graphics card, a Dell DVD R/W, Bluetooth, LAN, Wi-Fi, USB, and a Dell casing.
Be the first to review
Share your experience with Dell Optiplex 3050 i5 6th Gen 4GB RAM 128GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★