Dell OptiPlex 7060-MT Core i5 8th Gen Brand PC
-8%
Price in Bangladesh
৳22,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Processor Type | Intel core i5-8500 |
| Processor Speed | 3.0GHz Base frequency, 4.1GHz Boost speed, 9Mb Cache |
| Monitor | Not Included |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD graphics |
| Networking | LAN, WiFi |
| Keyboard | Dell USB Keyboard |
| Mouse | Optical Mouse |
| Software | Windows 10 Pro |
📖 Overview
Dell Optiplex 7060 MT brand PC has an Intel core i5-8500 MT processor with 3.0GHz Base frequency, 4.1GHz Boost speed, 9Mb Cache cache and 8GB DDR4 RAM, 256GB storage. It also includes a standard Dell USB keyboard and optical mouse, Intel HD graphics, a free DOS operating system, and a DVD writer.
Be the first to review
Share your experience with Dell OptiPlex 7060-MT Core i5 8th Gen Brand PC and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★