Dell Precision 5530 Core i7 8th Gen with P1000 Graphics
-8%
Price in Bangladesh
৳55,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳55,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Kamalapur, Dhaka
Save 8%
৳60,000
৳ 55,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Intel Core i7-8850H Hexa-Core 8th Generation |
| Processor Speed | 2.60GHz Turbo Boost Up to 2.71GHz, 9MB Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 15.6" 4K Touch Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB NVME M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | NVIDIA Quadro P1000 4GB GDDR5 Dedicated Graphics |
| Audio/Speaker | High-performance audio amplifier |
| Networking | Gigabit LAN, Wi-Fi, Bluetooth, VGA, HDMI, USB2.0 |
| Webcam | 720p HD WebCam |
| Card Reader | Memory Card Reader |
| Battery | 56Whr Lithium Ion polymer battery |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 14.05 x 9.26 x 0.44 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.78Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Dell Precision 5530 gaming laptop comes with NVIDIA Quadro P1000 4GB GDDR5 graphics card for heavy gaming, graphics design, programming, and other tasks. It is powered by Intel Core i7-8850H Hexa-core powerful processor for multitasking. Also, It offers 16GB DDR4 memory at 2666MHz speed that can run very smoothly and 512GB SSD storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with Dell Precision 5530 Core i7 8th Gen with P1000 Graphics and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★