Dell XPS 13 7390 Core i7 10th Gen Touchscreen Laptop
-25%
Price Range in Bangladesh
from
৳44,999
to
৳50,000
across 2 sellers
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳44,999 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳50,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 25%
৳60,000
৳ 44,999
ElephantRoad, Dhaka
৳ 50,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-10710U 10th Generation |
| Processor Speed | 1.10 GHz Up to 4.70 GHz, 12M Cache |
| Screen Size | 13.3 Inch 4K UHD+ 3840 x 2400p Touchscreen Display |
| RAM | 16GB LPDDR3, 2133MHz |
| Hard Disk | 512GB PCIe NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | 2 x 2 Watt Built-In Speakers |
| Networking | Wi-Fi 6 AX1650 & Bluetooth 5.0 |
| Webcam | 720p HD Webcam |
| Card Reader | MicroSD |
| Battery | 4-Cell, 52 WHr, Integrated Battery |
| Keyboard | White Backlit |
| Software | Windows 10 |
| Dimensions (W x D x H) | 11.6 x 302 x 199 m |
| Product Weight (Kg) | 1.23 Kg |
| Series | Dell XPS |
📖 Overview
This Dell XPS 13 7390 laptop includes a strong core i7 10th generation processor, 16GB of LPDDR3 RAM, and 512GB of PCIe NVMe SSD, making it ideal for video editing, animation, and other similar tasks. It contains a backlit keyboard, which allows users to operate in the dark.
Be the first to review
Share your experience with Dell XPS 13 7390 Core i7 10th Gen Touchscreen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★