Dell XPS 13 9310 Core i7 11th Gen 13.4" 4K Touch
Price in Bangladesh
৳69,999
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳69,999 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 69,999
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-1165G7 11th Generation |
| Processor Speed | Up to 5.00GHz, 12MB Cache |
| Screen Size | 13.4-inch 4K Touchscreen |
| RAM | 16GB LPDDR4x 4267MHz |
| Hard Disk | 512GB NVMe Flash Drive |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | Stereo speakers (2.5W x 2 = 4W peak) professionally tuned with Waves MaxxAudio Pro |
| Networking | Killer AX1650, 2x2 MIMO, 2.4/5 GHz, Wi-Fi 6 WiFi 802.11ax, Bluetooth 5.1 |
| Webcam | Widescreen HD 2.25mm |
| Card Reader | MicroSD-Card Slot |
| Battery | 4-Cell, 52WHr Smart Lithium-ion |
| Keyboard | LED Backlit |
| Software | Windows, MS Office |
| Dimensions (W x D x H) | 11.64 x 7.82 x 0.58" |
| Product Weight (Kg) | 1.2 Kg |
| Series | Dell XPS |
📖 Overview
Dell XPS 13 9310 is a laptop that is powered by an Intel Core i7 11th generation powerful processor with shared Intel Iris Xe graphics. It has a 13.4-inch touch display that features 4K UHD+ resolution, 60Hz refresh rate, anti-reflective, Infinity Edge, 90% DCI-P3 typical, 500 nits brightness, and a wide-viewing angle. It has 16GB LPDDR4x 4267 MHz RAM, which will provide responsive performance for daily tasks. It also has fingerprint reader technology, which can open the laptop without the hassle of a password.
Be the first to review
Share your experience with Dell XPS 13 9310 Core i7 11th Gen 13.4" 4K Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★