Dell XPS 13 Core i7 7th Gen 16 / 512 GB
-18%
Price in Bangladesh
৳37,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core-i7 7th Gen |
| Processor Speed | 4M Cache, 2.70GHz Up to 3.50GHz |
| Screen Size | 13.3" FHD Screen with 4K |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 8GB Intel GPU |
| Audio/Speaker | Stereo Speaker |
| Networking | 802.11ac 2 x 2 Wi-Fi, Bluetooth V4.1 |
| Webcam | Widescreen HD 720p Webcam with Dual Array Digital Microphone |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 60WHr integrated battery, 3-hours backup |
| Dimensions (W x D x H) | 7.88 x 11.97 x 0.6 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.3Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Dell XPS 13-9360 is a laptop with a 13.3" Full-HD Screen display. It comes with a Core i7 7th Gen processor that speeds up to 3.50GHz and 4M Cache. This laptop offers a 60WHr integrated battery that provides up to 3 hours of charging back up. Moreover, it has 16GB RAM 512GB SSD storage, and 8GB Intel graphics card.
Be the first to review
Share your experience with Dell XPS 13 Core i7 7th Gen 16 / 512 GB and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★