Dell XPS 13 9370 Core i5 8th Gen 512GB SSD Laptop
-5%
Price in Bangladesh
৳32,999
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8350U 8th Generation |
| Processor Speed | 6M Cache, up to 3.60 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 13.3'' FHD Infinity Edge display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512 GB M.2 Nvme |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 128MB Shared Memory 4001 GB, Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | 1W x 2 = 2W total 4 digital array microphone |
| Networking | 802.11ac 2 x 2 a, Bluetooth |
| Webcam | HD Camera |
| Battery | 4-Cell, 52WHr |
| Keyboard | Keyboard Backlit |
| Software | Windows 11 |
| Dimensions (W x D x H) | 11.6 x 302 x 199mm |
| Product Weight (Kg) | 2.67 Kg |
| Series | Dell XPS |
📖 Overview
This Dell XPS 9370 laptop is a powered intel core i5 8th gen processor that provides 1.6 GHz speed and up to 3.4 GHz speed. It has 13.3'' FHD Infinity Edge display that features 100% sRGB color, 400-nits brightness, 1500:1 contrast ratio, anti-reflective, and 178° wide viewing angle. It also contains 16GB of DDR4 RAM and 512GB of SSD storage capacity. This Dell laptop's configuration makes it perfect for programming, graphics design, Autocard, and similar heavy work.
Be the first to review
Share your experience with Dell XPS 13 9370 Core i5 8th Gen 512GB SSD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★