Dell XPS 13 9380 Core i5 8th Gen 8GB / 256GB
-20%
Price in Bangladesh
৳32,000
from 1 seller
The lowest price of Dell XPS 13 9380 in Bangladesh is ৳32,000 only. Buy Dell XPS 13 9380 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Kamalapur, Dhaka
Save 20%
৳40,000
৳ 32,000
📋 Dell XPS 13 9380 Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Model | ✅ XPS 13 9380 |
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8265U 8th Generation Processor |
| Processor Speed | 6 MB Cache, 4 Core, up to 3.90 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 13.3" FHD |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Hard Disk | 256 GB SSD NVME |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | No |
| Graphics Card | 4GB Intel Graphcis |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers with Waves Maxx Audio Pro 1 W x 2 = 2 W Total |
| Networking | Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.1 |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | MicroSD Card Reader |
| Battery | 52WHr battery |
| Keyboard | Full size, backlit chiclet keyboard; 1.3mm travel |
| Software | Windows 10 Pro |
| Dimensions (W x D x H) | 302 x 199 x 7.8 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.23 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Dell XPS 13-9380 is the world's smallest 13.3-inch touchscreen with InfinityEdge display and the next-generation Dell laptop. It has a powerful Core i5 8th generation processor with 6 MB Cache, 4 Core, and 3.90 GHz speed. It also has 8GB LPDDR3 RAM and 256GB SSD. It contains stereo speakers and Waves Maxx audio pro, allowing users to hear real-time audio.
Be the first to review
Share your experience with Dell XPS 13 9380 Core i5 8th Gen 8GB / 256GB and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★