Desktop Core i3 6th Gen 120GB SSD 8GB RAM
-19%
Price in Bangladesh
৳12,499
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3 6th Gen |
| Processor Speed | 3.70 GHz Base Frequency, 3M Cache |
| Main Board | Intel 110 series |
| Monitor | Not Included |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 120GB SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Built-in |
| Optical Drive | No |
| Audio / Speaker | Built-in |
| Networking | LAN / Ethernet |
| Keyboard | USB Gaming |
| Mouse | USB Optical |
| Modem | Supported |
| Casing | ATX Thermal Gaming Look |
📖 Overview
This desktop has an exceptional ATX Thermal casing design. It has 8GB RAM and a 128GB data storage capacity. It has a powerful Intel Core i3 6th gen processor suitable for everyday use.
Be the first to review
Share your experience with Desktop Core i3 6th Gen 120GB SSD 8GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★