Desktop Gaming PC with Ryzen 7 5700G 512GB SSD
-5%
Price in Bangladesh
৳37,500
from 1 seller
The lowest price of Desktop gaming pc with ryzen 7 5700g 512gb ssd in Bangladesh is ৳37,500 only. Buy Desktop gaming pc with ryzen 7 5700g 512gb ssd at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 5%
৳39,500
৳ 37,500
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Gaming |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 5700G |
| Processor Speed | 3.8GHz up to 4.6GHz, 16MB Cache |
| Main Board | MSI B450M-A Pro Max |
| Monitor | 22" LED Borderless FHD 75Hz Monitor |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Radeon Graphic 4GB shared |
| Audio / Speaker | Realtek HD Audio |
| Networking | LAN / Ethernet |
| Keyboard | USB RGB |
| Mouse | USB RGB |
| Casing | ATX Gaming Desktop |
| Software | Windows |
📖 Overview
The Desktop gaming PC features an AMD Ryzen 5700G processor with a maximum turbo frequency of 4.6GHz. The desktop included 22" LED borderless FHD monitor, 16GB DDR4 RAM and 512GB SSD storage capacity. It is suitable for use in video editing, freelancing, programming, gaming, and other tasks.
Be the first to review
Share your experience with Desktop Gaming PC with Ryzen 7 5700G 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★