Desktop PC Core i5 6th Gen 8GB RAM / 256GB SSD
-28%
Price in Bangladesh
৳18,500
from 1 seller
The lowest price of Desktop pc core i5 6th gen 8gb ram / 256gb ssd in Bangladesh is ৳18,500 only. Buy Desktop pc core i5 6th gen 8gb ram / 256gb ssd at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 29%
৳26,000
৳ 18,500
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 6th Gen |
| Processor Speed | 3.2GHz |
| Main Board | Esonic 150 |
| Monitor | 19" LED China (Qubis) |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics |
| Networking | Lan & Ethernet |
| Keyboard | USB Standard Keyboard |
| Mouse | USB Standard Mouse |
| Casing | Qubis casing |
📖 Overview
This desktop computer comes equipped with an Intel Core i5 6th generation processor, capable of producing a base frequency speed of 3.2GHz and a turbo boost speed of 3.60GHz. The processor configuration ensures the computer offers smooth and lag-free gaming or browsing performance. Furthermore, it includes an Esonic 150 motherboard, 8GB RAM, a 256GB SSD, a 19" LED monitor (Qubis), a USB mouse, and a keyboard, amongst other features.
5.0
★★★★★
1 review
R
Tongi Computer
03 March 2023 02.07 PM
Overall
★★★★★
অনেক ভালো
ধন্যবাদ