Desktop PC Core i5 6th Gen 1TB HDD
-9%
Price in Bangladesh
৳19,999
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Intel Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Brand | Intel |
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-6400 6th Generation |
| Processor Speed | 3.20GHz 4Mb Cache |
| Main Board | Gigabyte H110M-S2 LGA 1151 DDR4 |
| Monitor | Samsung 19" LED Used Color Marked |
| RAM | 8GB DDR4 2666MHz |
| Hard Disk | 1TB Used |
| Disk Type | HDD |
| Graphics Card | 4GB Built-In Graphic |
| Networking | LAN / Ethernet |
| Keyboard | Yes |
| Mouse | Yes |
| Casing | Skyview |
| Software | Windows 10 |
📖 Overview
This Desktop PC has a Samsung 19" LED used color marked monitor. It offers an intel core i5 6th generation processor that can generate up to 3.20GHz frequency speed including a 4MB cache. The process makes the PC smoother & excellent performance while gaming, and browsing the internet running. Besides this PC includes a Gigabyte H110M motherboard, 1TB HDD storage capacity 8GB DDR4 type RAM.
Be the first to review
Share your experience with Desktop PC Core i5 6th Gen 1TB HDD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★