Desktop PC Core i7 1st Gen 19" LED 1TB HDD / 8GB RAM
-11%
Price in Bangladesh
৳14,800
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-2600 2nd Generation |
| Processor Speed | 3.4GHz Clock Speed, 8MB Cache |
| Main Board | Gigabyte H61M-DS2 |
| Monitor | HP 19-inch LED HD 2 color mark |
| RAM | Samsung 8GB DDR3 1333bus |
| Hard Disk | Samsung 1TB 7200rpm Samsung |
| Disk Type | HDD |
| Graphics Card | Intel 2GB Graphics HD Builtin |
| Audio / Speaker | Audio / Speaker Built-In |
| Networking | LAN, USB, Wi-Fi |
| Keyboard | USB Standard |
| Mouse | USB Standard |
| Modem | 2G, 3G, 4G Support |
| Casing | Hi Power |
📖 Overview
Desktop PC has Intel Core i7 2nd generation processor, 16GB DDR3 RAM, 1TB hard disk drive + 240GB solid-state drive storage capacity, USB mouse and standard keyboard, and ATX casing.
Be the first to review
Share your experience with Desktop PC Core i7 1st Gen 19" LED 1TB HDD / 8GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★