Desktop PC Core i7 7th Gen 8GB RAM / 240GB SSD
-17%
Price in Bangladesh
৳28,999
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 7th Generation |
| Processor Speed | 3.60GHz Base Frequency, 4.20GHz Max Turbo Frequency, 8MB Cache |
| Main Board | Gigabyte B150M |
| Monitor | 19-Inch, China |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 240GB SATA WD SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Integrated HD Graphics |
| Audio / Speaker | Built-in |
| Networking | LAN / Ethernet |
| Keyboard | USB Standard |
| Mouse | USB Standard |
| Software | Windows |
| Other Features | Hi Power ATX RGB Gaming |
📖 Overview
The desktop PC comes with an Intel Core i7 7th generation powerful processor, 4.0GHz processor speed. It has 8GB DDR4 memory at 2666MHz bus speed. This desktop has a 240GB SATA SSD that can store video, audio, and other files.
Be the first to review
Share your experience with Desktop PC Core i7 7th Gen 8GB RAM / 240GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★