Desktop PC Ryzen 5 5600G 16GB RAM / 256GB SSD
-6%
Price in Bangladesh
৳29,500
from 1 seller
The lowest price of Desktop pc ryzen 5 5600g 16gb ram / 256gb ssd in Bangladesh is ৳29,500 only. Buy Desktop pc ryzen 5 5600g 16gb ram / 256gb ssd at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 6%
৳31,500
৳ 29,500
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 5600G |
| Processor Speed | 3.9 GHz by default, but can boost up to 4.4 GHz, 6 Core, 12 Thread |
| Main Board | Motherboard Gaming Plus B-450M-K Pro Max |
| Monitor | Gigasonic 75HZ 19" |
| RAM | Ram DDR4 16GB 3200MHz |
| Hard Disk | Kingsman 256GB NVME SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Processor Graphics Radeon Graphics Base Frequency 1900 MHz Core Count 7 |
| Audio / Speaker | HD Audio Port |
| Networking | 100/1000MBPS Lan Port |
| Casing | Gaming Casing RGB OVO |
📖 Overview
This desktop computer has a standard AMD Ryzen 5 5600G processor with a default speed of 3.9 GHz, 6 cores, 12 threads, and an MSI B450M A PRO MAX main board, Gigasonic 75HZ 19" monitor, 16GB RAM, 256GB NVME SSD, and OVO 335D case.
Be the first to review
Share your experience with Desktop PC Ryzen 5 5600G 16GB RAM / 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★