Gaming PC Ryzen 5-5600g 8GB RAM
-11%
Price in Bangladesh
৳28,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Ryzen 5-5600G |
| Processor Speed | Base Clock Speed of 3.5GHz, up to 4.40GHz |
| Main Board | MSI B450-A PRO MAX AMD AM4 |
| RAM | 8GB DDR4 3200 Bus |
| Hard Disk | 256GB M.2 PCIe NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Built-In On Board 4GB HD Graphic |
| Optical Drive | Yes |
| Audio / Speaker | Realtek HD Audio |
| Networking | LAN / Ethernet |
| Keyboard | Game Valley KL-106 Mechanical Wired |
| Mouse | Havit MS1006 RGB Backlit Gaming |
| Modem | 3G / 4G Modem Support |
| Casing | RGB gaming Case |
| Software | Windows 10 |
📖 Overview
The desktop gaming PC features an AMD Ryzen 5-5600G processor with a turbo frequency of 4.4GHz. It has an MSI B450-A PRO MAX AMD AM4 motherboard, 8GB DDR4 RAM, 256GB SSD + 500GB HDD storage capacity, and an RGB gaming Case.
Be the first to review
Share your experience with Gaming PC Ryzen 5-5600g 8GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★